समितियों

 

 List of Vidyalaya Committees (2017-18)

1

Admission Committee                                       

i.                    Mrs. Ashima ,PGT  I/C

ii                    Mrs. Harbeer Kaur ,PRT

iii                   Mrs. Sarabjeet Kaur,PRT

iv.                  Mr. Joginder,PRT

2

Examination Committee

i.                    Mr. Bharat Bhushan,PGT Maths  I/C

ii.                   Mrs. Amritpal Kaur,TGT Maths

iii                  Mr. Naginder Singh , TGT Art & Education

iv.                  Mr.Joginder Singh,PRT

v.                  Mrs. Jyoti  Yadav, PRT

vi.                  Mr. Rajpal Singh, Sub Staff

3

CCA

i.                    Mr.Dileep Kumar,PGT  I/C

ii                    Ms. Shali Garg, PGT Eng

iii                  Ms. Hema, TGT Eng

ii.                  Mrs. Harbeer Kaur,PRT

4

  Time Table & Arrangement

i.                   Mrs. Vandna

ii.                  Mrs. Mamta PGT CS

iii.                  Mr.Joginder Singh

iv.                 Ms. Ramanpreet Kaur Bedi, PRT

v.                  Ms. Harkirtan Kaur, Nurse

5

Discipline

i.                    Mrs. Ashima,PGT    I/C

ii.                   Mr. Harpreet Singh ,TGT WE

iii.                  Mr.Joginder Singh,PRT

iv .                 Sports Coach

v.                  Counselor

6

 Beautification Maintenance of Gardens

i.                    Mr.Naginder Singh,TGT A&E

ii.                   Ms. RanjeetKaur, TGT Science

iii.                  Mrs. Rinku Gulia,PRT

iv.                  Mr. Data Ram,LA

7

Project Shala Darpan

i.             Mrs.Mamta (Comp.Sc.)

ii.             Mrs. Ashima

iii             Mrs. Vandna

iv             Mr. Harpreet Singh

8

Monthly Report writing

i.                    Mr. Dileep Kumar,PGT Hindi

ii.                   Ms. Shali Garg PGT (Eng)

9

 Maintenance & Repair

i.                    Mr. Harpreet Singh , WET

ii.                   Mr.Joginder Singh,PRT

iii.                 Mr.Data Ram,LA

iv.                 Mr. Naginder Singh , TGT Art & Education

10.

Minutes of Staff meeting

            i.                  Mr. Dileep , PGT Hindi

            ii.                 Ms. Shali Garg PGT Eng

11

Scouts & Guides / Cub  & Bulbul

i.                  Mr. Subhash Chandra , TGT SST  I/C

ii.                 Mr. Naginder , TGT A & E

iii.                Mr. Pardeep , Librarian

iv.               Mrs. Mamta , PGT CS

v.               Mrs. Ramanpreet Bedi, PRT

vi.              Mrs. Sarabjit Kaur, PRT

vii.             Mr.Joginder  Singh,PRT 

12

Teaching  Aids/Social Science Exhibition Committee

i.               Mrs. Vandna Mahajan, PGT Eco

ii.              Mrs. Ashima,PGT Comm

iii.             Ms. Shali Garg PGT Eng

iv.             Mr. Dileep Kumar, PGT Hindi

v.             Mr. Vijender, TGT SKT

vi              Ms. Gurmeet Kaur, PRT Music

13

Emergency Committee

           i.               Mr. Bharat Bhushan,PRT

         ii.                Mrs. Jyoti Yadav, PRT

         iii.               Mrs. Rinku Gulia, PRT

         iv.               Mr. Data Ram

         v.                Mr. Naresh

14

Computer Department/Website update/ Sending & Receiving Mails

i.                    Mrs. Mamta (Comp.Sci.)

ii.                  Mr. Harpreet Singh, TGT WE

iii.                 Mr. Naginder Singh,TGT

15

Furniture

i.                    Mr. Naginder Singh ,TGT A & E

ii.                  Mr.Joginder Singh,PRT

16

Photography

i.                    Mr. Naginder Singh,TGT

ii.                  Ms. Jyoti,PRT

17

Library Advisory Committee

i.                    Mr. Pardeep , Librarian

ii.                  Mrs. Vandna, PGT Eco  

iii.                  Mrs. Ashima,PGT Comm

iv.                  Mrs. Mamta, PGT CS

v.                   Mr. Dileep Kumar, PGT Hindi

vi.                  Mr. Bharat Bhushan,PGT Maths

vii.                 Mrs. Ramanpreet Kaur Bedi, PRT

viii.                Ms. Shali Garg   PGT Eng.

18

Eco Club & Nature Club

i.                    Ms. Ranjeet Kaur, TGT Science

ii.                   Mr. Naginder Singh, TGT A&E

iii.                 Mrs. Ramanpreet Kaur  Bedi,PRT

19

Raj Bhasha

i.                    Mr.Dileep Kumar,PGT

ii.                   Mr. Vijender, TGT SKT

iii.                  Mr. Joginder Singh, PRT

20

Cleanliness Committee

i.                  Mrs. Ashima ,PGT I/C

ii.                 Mr. Pardeep , Librarian

iii.                Ms. Harbeer Kaur,PRT

iv.                Ms. Shikha , Coach

v.                 Ms. Harkirtan Kaur, Nurse

vi.                Mr. Datta Ram

21

Vidyalaya Patrika

i.                    Mr. Dileep Kumar,PGT

ii.                   Ms. Shali Garg, PGT  Eng

iii.                 Mr. Vijender , TGT SKT

iv.                 Mrs.Ramanpreet Kaur Bedi,PRT

v.                 Mr Naginder Singh,TGT A & E

22

School  Purchase Committee/ Market Survey

i.                    Mrs.Ashima,PGT

ii.                  Mr.Bharat Bhushan,PGT

iii.                Mr. Joginder Singh,PRT

iv.                 Mr. Harpreet Singh, TGT A & E

23

 NAEP/Guidance  & Counseling

i.                  Ms. Sumedha,Counselor

ii.                 Ms.  Ranjeet Kaur TGT Science

iii.                Mr. Naginder Singh , TGT Art & Education

iv.                Mrs. Sarabjeet Singh,PRT

iv.                Mrs. Joginder Singh,PRT

24

 Income Tax

i.                   Mrs.Ashima,PGT Maths

ii.                  Mr. Bharat Bhushan,PGT

iii.                 Mrs. Amritpal Kaur, TGT Maths

25

Sexual Harassment Committee

          i.                 Mrs. Mamta

          ii.                Mrs. Sarabjit Kaur, PRT

          iii.               Mr. Naginder Singh

          iv.               Mr. Jogendra Singh

26

 CMP

i.               Mrs. R.K.Bedi,PRT

ii.              Mr. Joginder Singh, PRT

27

PTM Committee

i.                    Mr. Bharat Bhushan,PGT

ii.                   Mrs. Mamta, PGT CS

ii.                   Mr. Joginder Singh,PRT

28

Grievance/Redressel Committee

i.                    Mrs. Vandana Mahajan,PGT Eco

ii.                  Mrs.  Ashima, PGT Comm

iii.                 Mrs. Amritpal Kaur, TGT Maths

ii.                  Mr. Naginder Singh,TGT A& E

iii.                 Mr.Joginder Singh,PRT

29

Maths Club

i.                   Mr. Bharat Bhushan,PGT   I/C

ii.                  Mrs.Amritpal Kaur, TGT Maths

iii.                Mrs. Sarabjit Kaur,PRT

30

Science Club

i.                    Ms. Ranjeet Kaut, TGT SCIENCE  I/C

ii.                   Mr. Bharat Bhushan,PGT

iii.                 Mrs.Rinku Gulia,PRT

 

31

 Integrity Club

i.                   Mrs. Ashima, PGT

ii.                  Mr. Subhash

 

32

Health & Phy Edu.

i.                    Mr. Joginder Singh,PRT

ii.                  TGT (PHE)

iii.                Nurse

iv.               Sports Coach

34

P A System

i.                    Mr. Harpreet Singh,

ii.                  Ms. Gurmeet Kaur,PRT

ii.                  Mr. Data Ram, LA

35

Evaluation of Morning Assembly

i.               Mr. Dileep ,PGT

ii.             Ms. Gurmeet Kaur,PRT

iii.            Ms. Shali Garg PGT Eng

iv             Mr. Dileep Kumar

v             Mrs. Harbeer Kaur, PRT

36

Strengthening of Primary Education

i.                  Mrs. R.K. Bedi,PRT I/C

ii.                 Mrs. Harbeer Kaur,PRT

iii.                Mrs. Sarabjit Singh,PRT

iv.                Mr. Joginder Singh,PRT

v.                 Mrs. Jyoti

vi.                Mrs. Rinku Gulia

37

 Transport Arrangements

i.                   Mrs. Ashima,PGT  I/C

ii.                  Mr. Harpreet Singh,TGT

iii.                 Mr. Joginder Singh,PRT

iv.                 Mr. Naresh Kumar,SS

38

 Salary/Monthly  Fee (Preparing & checking)

          Regular

i.                    Mr. Bharat Bhushan, PGT   

ii.                  Mrs. Mamta ,PGT CS

                       Adhoc teachers

          iii.                   Mrs. Amritpal Kaur  (For contractual Teachers

          iv.                  Ms. Mamta, PGT CS

39

UBI Verification

i.                            Mrs. Mamta , PGT CS

ii.                          All Class teachers/ Co Class Teacher

 

40

Academic Council

i.                    Mrs. Vandana (XI-XII)

ii.                  Mr. Bharat Bhushan(IX-X)

iii.                           Ms. Amritpal Kaur, TGT Maths (V-VIII)

iv.                           Mrs. Ramanpreet Bedi (III-V)

           v.                   Mrs. Harbeer Kaur(I-II)

41

Child Right Protection Cell

i)                                 Mrs. Mamta

ii)                               Mrs. Amritpal Kaur

iii)                            Mrs. Rinku

42

Evacuation Team

i)                                Ms. Ashima

ii)                              Mr. Subhash

iii)                            Mr. Naginder Singh

43

Search & Rescue Team

i)                                Mr. Bahart Bhushan

ii)                              Mr. Harpreet Singh

iii)                            Ms. Sarabjit Kaur

44

Transport Safety Team

i)                                Mr. Pardeep

ii)                              Mr. Joginder

iii)                            Ms. Jyoti

45

Team for Student with special needs (Divyaang)

i)                                 Ms. Gurmeet Kaur

ii)                              Ms. Ramanpreet Bedi

iii)                            Mr. Naginder Singh

46

Internal Complaint Committee

i)                             Ms. Ashima

ii)                           Ms. Sarabjit kaur

iii)                         Mr. Harpreet

47

Grievance Redressal Committee

i)                                   Ms. Vandna

ii)                                 Ms. Ashima

iii)                               Mrs. Ramanpreet Kaur Bedi